Розумний (смарт) контракт — це контракт, що самовиконується, в якому умови і положення визначаються і виконуються за допомогою програмного забезпечення. Розумні контракти зазвичай зберігаються та захищаються за допомогою технології блокчейн.
Якщо ви вже пройшли реєстрацію на https://www.bybit.com/ru-RU/ або на іншій біржі, і готові почати торгувати, то є сенс розібратися в смарт контрактах.
Що потрібно знати про смарт контракти
Якщо перефразувати, то смарт-контракт (чи крипто-контракт) — це комп’ютерна програма, яка виконується і під час низки умов, визначених творцем контракту. Він «розумний», тому що програма робить щось автоматично при виконанні умов. Він «крипто», тому що багато з того, що відбувається, ґрунтується на принципах криптографії.
Перевага смарт-контракту полягає в тому, що такі технології, як блокчейн та криптографія, забезпечують виконання однорангового контракту без залучення юристів та довіри (смарт-контракти – це однорангові контракти без довіри). Можна сказати, що вся система транзакцій Біткоіна складається зі смарт-контрактів на основі блокчейну. По суті можна навіть сказати, що практично всі криптовалюти засновані на смарт-контрактах. Однак термін «смарт-контракт» часто асоціюється з мережею Ethereum (оскільки це програмна платформа, орієнтована на розміщення смарт-контрактів та децентралізованих додатків на блокчейні).
Враховуючи сказане вище, смарт-контракти не обов’язково повинні працювати ізольовано, багато смарт-контрактів можуть працювати в тандемі, утворюючи складну систему. Насправді потенціал смарт-контрактів виходить далеко за межі простого сприяння транзакціям. Розумні контракти можуть робити все, що ви можете уявити в програмному забезпеченні, включаючи взаємодію з децентралізованими додатками.
Якщо в контракті сказано «надіслати токени X на гаманець Y в день Z» (або в більш загальному сенсі «зробити справу X на день Z»), то так і буде. Якщо у контракті сказано «взяти ці дані, потім виконати цей інший контракт, потім зберегти ці дані там, потім почекати 5 днів і виконати цей контракт, потім виконати цей контракт, потім відправити ці дані туди і т.д.». .. він може зробити і це. Насправді немає межі програмним можливостям смарт-контрактів (хоча програміст повинен програмувати контракт, а в Ethereum вам доведеться платити за пересилання інформації між контрактами).
Це відрізняється від реального контракту, де сторони, які підписали контракт (або третя сторона), повинні виконати та забезпечити дотримання контракту. Натомість він більше схожий на програмні умовні команди «якщо…то», і його виконання забезпечується кодом. Крім того, смарт-контракт гнучкіший, ніж реальний контракт, оскільки він може робити все, що може робити реальний контракт, плюс все, що може робити комп’ютерний скрипт. Почніть торгувати криптовалютами вже сьогодні на сайті https://www.bybit.com/uk-UA/.